PODRÓŻE

Pierwszy wyjazd z dzieckiem na zagraniczne wakacje

Pierwsze wspólne, rodzinne wakacje są zarazem ekscytujące, jak i nieco przerażające. Wyjazd z małym dzieckiem do innego kraju wymaga dokładnego planowania i bardzo dobrej organizacji. Ilość rzeczy, których potrzebujemy przy maluchu, przyprawia o zawrót głowy. Jak zaplanować pierwszy wyjazd z dzieckiem na zagraniczne wakacje? Czego nie może zabraknąć  w naszym bagażu?

Pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem

Po pierwsze zdrowie

Wyjeżdżając za granicę, warto dobrze przemyśleć sprawę dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zwłaszcza jeżeli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej. Kiedy podróżujemy jedynie po UE, warto  zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w celu wyrobienia wszystkim członkom rodziny Europejskiej Karty Ubezpieczenia (EKUZ), która umożliwi korzystanie ze służby zdrowia w całej wspólnocie. Warto także rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, na okres wyjazdu, które pozwoli na korzystanie z dodatkowych świadczeń zdrowotnych w razie potrzeby.

Po drugie  leki niezbędne w podróżnej apteczce

Niestety klimatyzacja w samolocie, na lotnisku, nawet ta w aucie, jeżeli podróżujemy tym środkiem transportu, ustawiona na zbyt niską temperaturę, sprzyja przeziębieniu, infekcji. Długie kąpiele w morzu, czy basenie mogą przyczynić się do dolegliwości z układem moczowym albo uszami. Nowa, lokalna kuchnia, dodatkowo może spowodować problemy z brzuszkiem. Warto mieć tego świadomość – nie po to, by się bać, jechać, jednak po to, by na każdą ewentualność być dobrze przygotowanym. Przed wyjazdem oprócz zapasu leków, które dziecko bierze przewlekle, warto się zaopatrzyć w:

  • termometr
  • leki przeciwgorączkowe
  • leki na biegunkę m.in. elektrolity
  • probiotyk
  • leki na układ moczowy
  • leki przeciwalergiczne

Przed wyjazdem warto odwiedzić pediatrę, który doradzi w razie czego jak podawać leki, zgodnie z wiekiem i wagą malucha.

Niezbędne bagaże

Przy małym dziecku ilość niezbędnych akcesoriów jest ogromna. Warto więc poszukać zamienników do największych rzeczy, dzięki czemu ograniczamy ilość zabieranego bagażu. Dużym kłopotem przy maluszku jest zabranie wanienki, nawet składane modele zajmują sporo miejsca. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest zakup najmniejszego rozmiaru dmuchanego baseniku, który zmieści się w każdej kabinie prysznicowej. Dzięki temu nasz bagaż będzie sporo mniejszy, do tego maluch będzie miał swoją własną, czystą przestrzeń do kąpieli. Pieluchy jednorazowe, te najpopularniejsze kupimy niemal w każdym miejscu na świecie, nie warto więc zabierać ze sobą dużego zapasu. Jeżeli decydujemy jednak się zabrać ze sobą pieluchy, koniecznie niech będą to nowe nieotwarte opakowania, są pakowane w taki sposób, że zajmują naprawdę niewiele miejsca. Łóżeczko w większości hoteli i apartamentów jest dostępne na miejscu, nie trzeba brać własnego. Warto jednak zabrać dziecku jego pościel – prześcieradło i kocyk, które wyprane są w detergencie, który dziecko dobrze toleruje.

Dobrze zaplanowany wyjazd z maluchem to sama przyjemność. Kiedy zawczasu zaopatrzymy się w niezbędne rzeczy, będziemy przygotowani na wiele okoliczności, dzięki czemu nawet w razie kłopotów będziemy wiedzieli co zrobić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *