Szydełkowanie większości z nas kojarzy się ze starszą panią siedzącą w bujanym fotelu i dziergającą serwetki. To jednak bardzo uproszczony obraz. W ostatnich latach szydełkowanie znowu stało się modne i coraz więcej osób w bardzo różnym wieku uczy się jego różnych technik. Jak rozpocząć przygodę z szydełkowaniem? Czy potrzebne są do tego jakieś szczególne zdolności i sprzęty? Kto pokocha szydełko, a kto w ogóle nie powinien się nim interesować?

Szydełkowanie- od czego zacząć?
Uważa się, że szydełkowanie jest domeną kobiet. Rzeczywiście łatwiej spotkać szydełkującą panią niż pana, jednak, w brew pozorom, również mężczyźni szydełkują. Do rozpoczęcia przygody z szydełkiem potrzebujemy włóczki lub kordonka w ulubionym kolorze, szydełka i nieco cierpliwości. Jeśli obawiamy się, że szybko się zniechęcimy można po prostu kupić najtańszą dostępną włóczkę z wyprzedaży. Wybierając pierwsze szydełko warto zwrócić uwagę na te nieco grubsze. Nie powinno być cieńsze niż 4 mm. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozpocząć naukę szydełkowania. Kiedy mamy już te wszystkie sprzęty możemy przystąpić do pracy. Jeśli mamy wśród znajomych lub rodziny szydełkująca osobę jej pomoc i rady będą nieocenione. Jej brak jednak nie przekreśla naszych szans. Od tego przecież mamy Internet. Znajdziemy w nim mnóstwo tutoriali, w których pokazane jest krok po kroku jak wykonać konkretną robótkę. Pamiętajmy jednak by nie była ona zbyt skomplikowana. W innym wypadku możemy szybko się zniechęcić.
Co zrobić na szydełku?
Szydełko często utożsamiane jest z drutami. Mimo wykorzystania podobnych materiałów, efekty są zupełnie inne. Na szydełku wykonuje się piękne serwety, obrusy, firany, ale również maskotki czy ozdoby choinkowe. Na dobry początek warto wybrać niezbyt skomplikowaną serwetkę. Każda robótka rozpoczyna się od łańcuszka, na bazie, którego można wykonać przeróżne wzory, motywy i ściegi to właśnie one decydują o atrakcyjności ostatecznego efektu. Zanim jednak przejdziemy do bardzo skomplikowanych prac można wykonać prostą, symetryczną robótkę. Z całą pewnością da nam ona mnóstwo satysfakcji. Kiedy będziemy potrafili wykonać kwadrat o boku kilku centymetrów i wszystkie oczka będą dokładnie takie jak zaplanowaliśmy, można przejść do nieco bardziej skomplikowanych prac. Pamiętamy jednak, że trening czyni mistrza. Każda mistrzyni szydełka kiedyś zaczynała również ona potrzebowała czasu, by zrobić naprawdę ładną robótkę.
Kiedy szydełkowanie staje się pasją
Jeśli osiągniemy oczekiwane efekty zanim się zniechęcimy istnieje spore ryzyko, że szydełkowanie stanie się naszą pasją. Tworzenie nowych prac, poszukiwanie kolorowych włóczek i kordonków i coraz lepsze efekty dają ogromną satysfakcję. A apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kolejne motki, nowe rozmiary szydełek i nowe wzory stają się towarzyszami codziennego życia. Dla niektórych będzie to sposób na wypełnienie wolnego czasu, dla innych sposób na życie. Popularność szydełkowania sprawia, że coraz więcej osób pasję przekształca w dodatkowe źródło dochodu. Dzięki temu czerpie zyski z tego, co sprawia im największa satysfakcję. Szydełkowanie to również dobry sposób na walkę z otaczającym nas stresem.