DOM, PRACA

Praca a obowiązki domowe – jak je pogodzić?

Pogodzenie pracy, opieki nad dziećmi i domowych obowiązków jest sporym wyzwaniem dla dużej grupy kobiet. Pomiędzy aktywnością zawodową, odrabianiem lekcji i sprzątaniem ciężko jest znaleźć wolną chwilę dla siebie. Tymczasem wystarczy odpowiednie zorganizowanie czasu, by bez większego problemu zintegrować wszystkie niezbędne czynności, a nawet przeznaczyć pewną część doby na wypoczynek czy realizację pasji. Jak można tego dokonać?

Praca a obowiązki domowe

Zadbajmy o podział obowiązków

Gdyby przeliczyć czas poświęcony na pracę zawodową, obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi, okazałoby się, że kobiety niejednokrotnie pracują na dwie zmiany. Po zakończeniu dnia w firmie musimy bowiem dopilnować zakupów, odebrać pociechy z przedszkola czy świetlicy, ugotować obiad, pomóc w odrabianiu lekcji, zrobić pranie oraz posprzątać całe mieszkanie. Tak liczne zadania potrafią solidnie przeciążyć niejedną panią domu. Aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy nie mamy wolnej chwili dla siebie, zaangażujmy pozostałych członków rodziny do codziennych obowiązków. Mąż czy partner nie będzie miał problemów ze zrobieniem sprawunków czy przypilnowaniem dzieci, a starszy syn czy córka – z uporządkowaniem pokoi lub umyciem naczyń. Sprawiedliwy podział domowych prac pozwoli każdemu zaangażować się w życie rodzinne, a zarazem ograniczy nasze przemęczenie i zdenerwowanie.

Nie bójmy się prosić o pomoc

Pewnie niejedna z nas za wszelką cenę próbowała samodzielnie zadbać o cały dom, udowadniając całemu światu swoją siłę i wytrwałość. To często popełniany błąd, który sprawia, że czujemy się wyczerpane i przeciążone codziennymi obowiązkami. Zamiast starać się perfekcyjnie realizować wszelkie domowe prace lub poświęcać każdą chwilę swoim pociechom, nie bójmy się poprosić inne osoby o pomoc. Babcia bądź zaufana opiekunka z chęcią zaopiekują się dziećmi, a pani sprzątająca umyje za nas okna lub uporządkuje mieszkanie. Dzięki temu będziemy miały więcej czasu na realizację innych zaplanowanych zadań lub zwyczajny wypoczynek. W konsekwencji będziemy mniej zmęczone i zdenerwowane, co znajdzie odzwierciedlenie również w naszej efektywności zawodowej i ogólnej radości z życia.

Rozważmy pracę zdalną

Obecna sytuacja spowodowała, że znaczna część osób przeszła na pracę zdalną, realizując swoje obowiązki zawodowe w domowym zaciszu. To rozwiązanie sprawia, że nie tracimy cennych minut na codzienne dojazdy do firmy, mogąc więcej czasu poświęcić dzieciom czy domowym zadaniom. Jeżeli i nasz pracodawca dopuszcza pracę on-line, warto zdecydować się na tą formę zarabiania. Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać również innego zatrudnienia, które pozwoli nam realizować się zawodowo bez wychodzenia z domu. To doskonała propozycja dla mam z małymi, często chorującymi dziećmi, umożliwiająca pogodzenie utrzymywania się i opieki nad pociechą. Będzie ona również odpowiednia dla osób, które w najbliższej okolicy nie znalazły posady lub z pewnych względów preferują taki rodzaj zarobkowania.

Choć pogodzenie pracy i domowych obowiązków z pozoru wydaje się trudne, prawidłowe zaplanowanie dnia i podział zadań pozwoli w optymalny sposób połączyć wszystkie niezbędne czynności. Zaangażowanie bliższej i dalszej rodziny, a także przejście na pracę zdalną sprawi, że znajdziemy więcej czasu na odpoczynek i własne hobby, stając się wypoczętymi, uśmiechniętymi i spełnionymi kobietami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *