DOM

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza do domu?

Choć w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy do domu, wybór najlepszego egzemplarza może sprawić niemałe trudności. Różnią się one bowiem wielkością, mocą, rodzajami filtrów, sposobem opróżniania czy dodatkową funkcjonalnością, wpływającą na wydajność pracy. Do najpopularniejszych odkurzaczy należą wersje workowe i bezworkowe, zasilane przewodowo bądź bezprzewodowo. Jak wybrać najlepszy model do domowego użytku?

Jaki odkurzacz wybrać do domu?

Popularne modele odkurzaczy

W sklepach z AGD znajdziemy najczęściej workowe i bezworkowe modele odkurzaczy. Pierwsze z nich to tradycyjne urządzenia wyposażone w papierowy lub materiałowy worek, do którego zbierane są zanieczyszczenia. Są one polecane szczególnie dla osób chcących utrzymać maksymalną czystość we wnętrzach oraz alergików. Zastosowany w nich worek stanowi bowiem dodatkową filtrację, a sposób jego wymiany do minimum ogranicza kontakt z kurzem i roztoczami. Modele z workiem cechują się cichszą pracą aniżeli wersje cyklonowe, są przystępne cenowo, a ich obsługa jest wyjątkowo higieniczna. Odkurzacze bezworkowe zbierają brud do wbudowanego pojemnika, który następnie musimy regularnie opróżniać, wysypując nieczystości do kosza na śmieci. Wzbijający się przy tym kurz może powodować dolegliwości alergiczne oraz osiadać na okolicznych elementach, stąd wskazane jest zachowanie maksymalnej ostrożności w trakcie tej czynności. Tego typu urządzenia są także o wiele głośniejsze niż egzemplarze workowe i droższe w zakupie, a zarazem oferują zrównoważoną pracę i wysoką skuteczność sprzątania.

Czym kierować się podczas wyboru odkurzacza?

Kupując nowy odkurzacz do domu – prócz sposobu jego opróżniania – powinnyśmy kierować się również kilkoma istotnymi parametrami. Pierwszym z nich jest moc urządzenia; im będzie ona wyższa, tym skuteczniej posprzątamy nasze mieszkanie. Drugą ważną cechą jest sposób zasilania. Możemy zdecydować się na modele przewodowe, które umożliwią nam odkurzanie bez obaw o wyczerpanie ich akumulatora. Pamiętajmy jednak o wyborze egzemplarza z odpowiednio długim, dostosowanym do naszych potrzeb kablu. W sprzedaży znajdziemy także wersje bezprzewodowe, które pozwolą nam wysprzątać nawet najbardziej niedostępne miejsca, generując jednak konieczność regularnego uzupełniania ich baterii. Decydując się na taki produkt, zwróćmy uwagę na czas działania na jednym ładowaniu oraz ilość minut niezbędnych do uzupełnienia akumulatora. Kolejnym ważnym aspektem będzie głośność urządzenia, przekładająca się na komfort sprzątania – nie powinna ona wynosić więcej niż 70 dB. Ostatnim, ale równie istotnym parametrem będzie system filtracji. Nowoczesne odkurzacze powinny być wyposażone w filtr HEPA wyłapujący kurz i najdrobniejsze zanieczyszczenia lub dodatkowy filtr wodny. To rozwiązanie – podobnie jak w przypadku modeli workowych – doskonale sprawdzi się w domach zamieszkanych przez alergików, do minimum ograniczając ich ekspozycję na chorobotwórcze patogeny i drobinki.

Zakup odkurzacza do domu to inwestycja na kilka kolejnych lat. Z tego względu oglądając dostępne w sprzedaży modele powinnyśmy zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry oraz komfort obsługi. Jeżeli zależy nam na maksymalnej czystości wnętrza i higieniczności sprzątania, wybierzmy wersje workowe. Jeśli natomiast nie przeszkadza nam kontakt z nieczystościami w zbiorniku czy głośniejsza praca urządzenia – rekompensowane przez jego zrównoważoną pracę – możemy zdecydować się na odkurzacz bezworkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *