RODZINA

Rower dla dziecka- czym kierować się przy wyborze?

Rower to jeden z niezbędnych atrybutów każdego dziecka. Wspomaga rozwój motoryki, mięśni i układu oddechowego, pozytywnie wpływając także na odporność jego użytkownika. Bez względu na fakt, czy ma on służyć jedynie do zabawy, czy stanowić także środek transportu, powinien być starannie dobrany do wzrostu i potrzeb malucha. Na co zatem warto zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka?

Rower dla dziecka- jaki wybrać?

Rozmiar kół

Podstawową cechą, jaką powinniśmy brać pod uwagę wybierając rower dla dziecka, jest wzrost małego użytkownika. Ma on bowiem bezpośredni wpływ na rozmiar kół jednośladu. Dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia z powodzeniem mogą korzystać z rowerków biegowych, które pomogą im w doskonaleniu równowagi oraz siły mięśni. Dla starszych warto natomiast kupić model z pedałami, o odpowiednim rozmiarze kół. Zazwyczaj dzieci 3-letnie będą mogły wygodnie przemieszczać się na rowerze z 12-calowymi oponami, a 4-5-latki – na jednośladzie o kołach 16-calowych. Dla 6-7-latków odpowiednia będzie wersja wyposażona w koła 20 cali, natomiast dla 8-latków i starszych dzieci – w opony o średnicy 24 cali. Prawidłowo dobrany rozmiar pozwoli na bezproblemowe sięgnięcie stopami do ziemi, a także wygodne pedałowanie oraz hamowanie i skręcanie.

Możliwość regulacji

Aby zapewnić dziecku maksymalny komfort i poziom bezpieczeństwa, najlepiej zdecydować się na rower z możliwością regulacji wysokości siodełka i kierownicy. Każdy mały użytkownik ma bowiem nieco inne proporcje ciała, a optymalne dopasowanie tych ważnych elementów przekłada się na przyjemność korzystania z jednośladu. Dodatkowo taka regulacja sprawi, że możliwe będzie dłuższe użytkowanie roweru, niż w przypadku wersji bez opcji zmiany wysokości.

Umiejętności dziecka

Wybierając rower dla dziecka, powinniśmy dopasować jego parametry pod względem możliwości kilkulatka. Pierwsze jednoślady do nauki jazdy muszą być jak najbardziej uproszczone, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Warto zamocować w nich także boczne kółka, które zwiększa stabilność pojazdu, ułatwiając wypracowanie niezbędnej równowagi. Dla starszych i bardziej doświadczonych rowerzystów można także doposażyć rower w dodatkowe, bardziej zaawansowane elementy.

Dodatkowe wyposażenie

Wyposażenie dziecięcego roweru powinno być dobrane pod kątem wieku i umiejętności jego użytkownika. Dla młodszego dziecka niepotrzebne będą przerzutki o szerokim zakresie, które mogą utrudniać jazdę niewprawnemu rowerzyście. Dla takich maluchów warto także wybrać model z hamulcami zintegrowanymi z pedałami. Konieczność używania hamulców na kierownicy wymaga bowiem znacznie bardziej podzielnej uwagi, zwiększając ryzyko niepotrzebnych wypadków. Starsze dzieci docenią wygodne siodełko, przydatne w czasie dłuższych wycieczek oraz solidne amortyzatory, niezbędne do jazdy w terenie. Warto również wyposażyć rower w oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo na drodze oraz błotniki, które uchronią przed zabrudzeniem odzieży w trakcie brzydszej pogody.

Wybór roweru to nie lada wyzwanie dla dziecka i jego rodziców. W szerokiej gamie dostępnych modeli warto odnaleźć taki, który będzie dopasowany rozmiarem i wyposażeniem do wzrostu i umiejętności użytkownika. Dzięki temu jazda każdego dnia będzie w pełni bezpieczna i komfortowa, pozytywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie małego rowerzysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *