PODRÓŻE

Niezbędnik współczesnej podróżniczki

Podróże po świecie to najlepszy sposób na poszerzenie horyzontów. Pozwalają oderwać się od codzienności, odkrywać piękno różnych zakątków naszej planety, a nawet dotrzeć w głąb siebie. Pasjonatki dalszych i bliższych wypraw doskonale wiedzą, jak ważne jest przy tym skompletowanie odpowiedniego ekwipunku. Dzięki temu zwiedzanie będzie bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Co należy zawsze mieć przy sobie?

niezbednik_podrozniczki

Zadbaj o wygodę w trakcie podróży

Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzesz, zawsze należy pamiętać, że długa podróż może odbić się na samopoczuciu, a nawet zdrowiu. Dotyczy to tak samo samolotu, jaki i pociągu, autobusu czy samochodu. Najczęściej przebywa się tu w pozycji siedzącej lub półleżącej, która nie jest korzystna dla kręgosłupa. Problemem może być nie tylko komfortowy wypoczynek, ale też zadbanie o higienę osobista. Dodatkowo, wiele osób ma problem z zaśnięciem w środkach transportu. Poniższa lista gadżetów nieco to ułatwi, sprawiając że choćby najdłuższa podróż będzie wiązać się nie ze zmęczeniem, ale ekscytacją. Oto ona:

 • poduszka podróżna, tzw. rogal – umożliwi przyjęcie wygodnej pozycji, zastąpi poduszkę i zapobiegnie bólom oraz sztywnieniu karku, najlepiej wybierać te dmuchane, które zmieszczą się do każdej torebki lub bagażu podręcznego
 • maseczka na oczy – idealna dla osób, które mają problem z zaśnięciem lub grozi im jet lag (zespół nagłej zmiany strefy czasowej), podniesie komfort snu
 • składane kapcie – pomogą poczuć się przytulnie i wygodnie w samolocie lub pociągu
 • składany ręcznik – dzięki niemu zadbasz o higienę w każdych warunkach
 • nawilżane chusteczki odświeżające – umożliwią przemycie się nawet w samolocie
 • artykuły higieniczne takie jak składana szczoteczka do zębów, pasta i płyn do płukania ust w małych opakowaniach – świeży oddech w każdych warunkach
 • płyn do dezynfekcji dłoni – usunie drobnoustroje i wirusy z powierzchni skóry.

Przygotowana na każdą sytuację – akcesoria

Nawet najbardziej skrupulatnie planując podróż nie da się uniknąć niespodzianek. I dlatego warto przygotować się na każdą okoliczność. Jako nowoczesna podróżniczka możesz zaś korzystać z wielu rozwiązań, które uprzyjemnią każdą wyprawę oraz podniosą poczucie bezpieczeństwa. A bez wątpienia są to:

 • adaptery do prądu, które umożliwią podłączenie ładowarki i laptopa do różnych rodzajów gniazdek
 • podróżny power bank do urządzeń mobilnych – rozładowany telefon nie będzie nigdy problemem
 • bezprzewodowe słuchawki – umilisz sobie podróż słuchając muzyki lub oglądając ulubiony serial bez obaw o zakłócanie spokoju innym pasażerom.

Oczywiście nie można też zapomnieć o takich urządzeniach jak smartfon (opcjonalnie tablet lub niewielki laptop) i smartwatch. Powinny być one wyposażone w dobrej jakości nawigację, która zawsze pozwoli odnaleźć drogę. Smartfon musi też posiadać wgrany translator tłumaczący rożne obce języki.

Bezpieczeństwo to podstawa – co ze sobą zabrać?

Wybierając się w podróż nie można zapominać o własnym bezpieczeństwie. Dotyczy to zarówno zdrowia, jaki i zabezpieczenia się przed potencjalnymi złodziejami i oszustami. Co tutaj sprawdzi się najlepiej?

 • apteczka podróżna z lekami przeciwko biegunce, przeciwgorączkowymi, elektrolitami, probiotykami, środkiem do dezynfekcji i plastrami z opatrunkiem
 • w przypadku podróży do egzotycznych krajów przyda się specjalistyczny preparat na komary i owady
 • nerka podróżna na pieniądze i dokumenty (należy nosić ją przewiązaną wokół bioder)
 • saszetka podróżna do zawieszenia na szyi – umieszcza się w niej najważniejsze dokumenty.

Warto także pamiętać, że pieniądze i kosztowności zawsze należy umieszczać w kilku różnych miejscach. Dobrą metodą na jeszcze lepsze zabezpieczenie się, jest wcześniejsze wysłanie swoich danych z dowodu osobistego lub paszportu na pocztę e-mail. W przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów, wyrobienie nowych będzie szybsze, jeśli będziesz posiadać podstawowe informacje, takie jak m.in. numer i seria paszportu, data i miejsce wydania, organ wydający, data ważności.

Tak przygotowana możesz ruszyć choćby na drugi koniec świata z pełną świadomością, że masz ze sobą wszystko, czego tylko potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *