HOBBY

Joga – popularne hobby dla kobiety

Jak wprowadzić harmonię do swojego życia? Wiele osób, bez zastanowienia odpowie – zacznij trenować jogę. Trudno się z tym nie zgodzić, jest to bowiem świetny sposób na zadbanie o ciało i duszę, który uwielbiają szczególnie kobiety. Trzeba przy tym wiedzieć, że joga to znacznie więcej niż trening – to cała filozofia życia. Dlaczego warto ją trenować i komu jest szczególnie polecana?

Kobieta ćwiczy jogę

Trening, który jednoczy ciało i duszę

Joga jest obecnie jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, uprawianą przez kobiety i mężczyzn na całym świecie. Zajęcia jogi są prowadzone w większości klubów fitness, jak też można z powodzeniem ćwiczyć ją w zaciszu własnego domu, korzystając z bezpłatnych treningów dostępnych w Internecie. Zanim jednak zdecydujesz się dołączyć do grona adeptek tej sztuki, warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Zacznijmy więc od tego, że joga wywodzi się z Indii i ma za sobą stulecia istnienia. Jest to cały system, który jest określany mianem treningu jednoczącego ciało i duszę. Istnieje wiele odmian jogi (np. relaksująca hatha joga, energetyzująca ashtanga joga, uspokajająca yin joga), a każda z nich ma na celu rozwój fizyczny oraz psychiczny, czego wyrazem jest przyjmowanie w trakcie treningu kolejnych asan (pozycji jogi). Asany – mniej lub bardziej skomplikowane – mają uwolnić ciało oraz pozwolić pozbyć się wszelkich ograniczeń. Niezwykle ważnym elementem jogi jest też właściwy oddech i to od ćwiczeń oddechowych zazwyczaj rozpoczyna się każdy trening. 

Wskazania i przeciwwskazania do uprawiania jogi

Widząc osoby, które praktykują jogę już od dłuższego czasu, można nieco się przestraszyć. Pozycje, które przyjmują, wydają się bowiem bardzo skomplikowane. Szpagaty, stanie na rękach czy na głowie, wymagają w końcu sporego rozciągnięcia. Należy jednak pamiętać, że każdy przechodził taką samą drogę, zanim doszedł do poziomu zaawansowanego. I dlatego, bardzo ważne jest dobranie rodzaju zajęć do poziomu swojej sprawności fizycznej. Czy joga więc dla każdego? Jest w tym dużo prawdy – istnieje niewiele przeciwwskazań do tego typu treningów. Należy wymienić wśród nich bóle ze strony kręgosłupa o niewiadomym pochodzeniu czy problemy z równowagą – posiadając je najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem. A kto w szczególności powinien pomyśleć o regularnym praktykowaniu jogi?

– osoby prowadzące siedzący tryb życia

– osoby narażone na dużą ilość stresu

– osoby cierpiące na nadciśnienie oraz posiadające problemy z układem trawiennym

– każdy, kto chce poprawić swoją sprawność fizyczną i wzmocnić siłę psychiczną.

Korzyści z treningu – źródło młodości

Popularność jogi wynika z faktu, że jej rodzaj można łatwo dobrać do swoich potrzeb, a także z efektów, jakich można się po niej spodziewać. Co ciekawe, wiele osób, wybierając się na pierwszy trening, chce tylko przekonać się na czym polega ten słynny system ćwiczeń. Po czym, po zaledwie jednych zajęciach, joga zamienia się w prawdziwą pasję. Znając jej zalety, nie należy się temu dziwić. A m.in. wpływa kojąco na psychikę, wspaniale relaksuje i odpręża oraz usuwa z ciała wszelkie napięcia. Inne korzyści z uprawiania jogi, to:

– poprawia elastyczność ciała, wzmacnia mięśnie

– obniżą poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu

– pomaga w leczeniu dolegliwości bólowych

– działa odmładzająco: wzmacnia aktywność telomerazy (enzymu długowieczności, który odmładza komórki organizmu).

I to wszystko jest udowodnione naukowo! Jogę mogą uprawiać osoby w różnym wieku, również seniorzy. To świetny sposób na udany początek dnia lub też relaks po ciężkim dniu. Na pewno warto przekonać się o tym osobiście i dołączyć do licznego grona adeptów jogi – dla zdrowia, pięknego wyglądu i znakomitego samopoczucia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *