DOM

Rekuperacja – jak działa i dlaczego warto ją posiadać?

Rekuperacja – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – to efektywny sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku, a także uzyskanie świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń i alergenów powietrza we wnętrzach. Ten nowoczesny system jest coraz częściej spotykany w nowo powstających lub remontowanych obiektach, pomagając utrzymać w nich optymalny mikroklimat. Jak działa rekuperacja i dlaczego warto ją posiadać?

Zasada działania rekuperacji

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna, jaką znamy z naszych domów, polega na ruchu powietrza spowodowanym różnicą ciśnienia i gęstości w środku i na zewnątrz budynku, a następnie jego zasysaniu przez kominy. Choć jest niezwykle popularna, posiada także wiele wad. Sprzyja ona wychładzaniu obiektu, nie usuwa wystarczającej ilości wilgoci, a jej efektywność ściśle zależy od panującej pogody. Nowoczesna wentylacja mechaniczna jest natomiast oparta na konwekcji powietrza wymuszonej przez rekuperator. Pozwala ona na precyzyjne kontrolowanie ruchu powietrza, które jest dostarczane i usuwane z pomieszczeń. Dodatkowo rekuperacja odzyskuje ciepło z brudnego i wyciąganego powietrza, umożliwiając jego ponowne użycie – a tym samym zmniejszając rachunki za ogrzewanie budynku.

Budowa systemu wentylacji mechanicznej

Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator. Posiada on wymiennik ciepła, w którym nieświeże powietrze usuwane na zewnątrz ogrzewa chłodne i czyste, zaciągane spoza budynku. Jest ono dodatkowo oczyszczane przez wbudowane filtry, dzięki czemu zostaje pozbawione zapachu, kurzu, pyłów, drobnoustrojów i alergenów, gwarantując zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Pobieranie zużytego oraz dystrybucja świeżego powietrza odbywa się za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych podłączonych do rekuperatora, których wyloty – zwane anemostatami – znajdują się na sufitach w wybranych pomieszczeniach. Pracą systemu można sterować używając aplikacji na smartfona lub manipulatora zamontowanego na ścianie w wybranym miejscu budynku.

Dlaczego warto zamontować rekuperację w swoim domu lub firmie?

Rekuperacja Vasco to sposób mechanicznej wentylacji, charakteryzujący się znacznie większą efektywnością niż tradycyjny, grawitacyjny model. Dzięki odzyskowi ciepła ze zużytego powietrza, pozwala ona na znaczne ograniczenie strat ciepła, sprzyjając zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku nawet o 50 procent. Korzystając z wentylacji mechanicznej nie musimy regularnie wietrzyć, wpuszczając z zewnątrz owady czy brzydkie zapachy. W domach z rekuperacją powietrze jest zawsze czyste i świeże, pozbawione kurzu, patogenów i alergenów – w konsekwencji jest ono odpowiednie dla alergików i osób z obniżoną odpornością. Zawiera również znacznie mniej dwutlenku węgla, pozytywnie przekładając się na nasze dobre samopoczucie i zdrowy sen. Dom z rekuperacją cechuje się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, a do jego ogrzewania w zupełności wystarczy jedno z nowoczesnych, ekologicznych źródeł  – pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, połączone z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Rekuperacja zamontowana w budynku mieszkalnym bądź użytkowym to skuteczny sposób na ograniczenie kosztów jego ogrzewania, a zarazem uzyskanie optymalnego klimatu we wnętrzach. Jest niezwykle łatwa w bieżącej obsłudze, dyskretna i estetyczna, a zarazem wyjątkowo efektywna, będąc niemal nieodłącznym elementem w nowoczesnych, energooszczędnych lub pasywnych obiektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *