DOM

Jaką grzałkę do akwarium wybrać?

Grzałka jest podstawowym elementem wyposażenia każdego akwarium. Pomaga w regulacji temperatury wody, zapewniając najlepsze warunki do życia dla ryb oraz roślin. W trakcie jej wyboru należy kierować się wielkością zbiornika, obecnością termostatu oraz sposobem montażu. Jaką grzałkę do akwarium warto zatem kupić?

Rola grzałki w akwarium

Grzałka to funkcjonalne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym akwarium. Zdecydowana większość ryb spotykanych w domowych zbiornikach wymaga bowiem temperatury oscylującej na poziomie 22-28º Celsjusza. Taka wartość jest niezbędna, by żywe organizmy mogły prawidłowo się rozwijać oraz egzystować w komfortowy dla nich sposób. Z tego względu prawidłowo dobrana grzałka jest tak samo istotna, jak oświetlenie czy filtr akwariowy. Należy wiedzieć, że prócz samej temperatury wody, reguluje ona także ciepło podłoża oraz powietrza ponad lustrem wody, a ustawienie zbyt niskiego lub wysokiego poziomu º Celsjusza może być równie szkodliwe, jak sam brak grzałki.

Moc grzałki a wielkość akwarium

Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę w czasie zakupu grzałki jest jej moc. Powinna ona być dostosowana do objętości akwarium. W przypadku mniejszych zbiorników do 80 litrów, na 1 litr wody powinien przypadać 0,8-1 Wat mocy grzałki – zależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawione jest akwarium. Przy większych pojemnościach wystarczająca będzie moc 0,5 Wata na każdy litr wody. Warto przy tym pamiętać, że grzałki można programować w oparciu o cykle dobowe lub tygodniowe, a zmniejszanie temperatury na czas nocnego odpoczynku będzie zarówno komfortowe dla ryb, jak i uzasadnione ekonomicznie.

Rodzaje grzałek i ich instalacja

W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje grzałek do akwariów, różniące się mocą, budową, a także obecnością termostatu czy sposobem montażu. Cechy te wpływają zarówno na cenę ich zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Jak dobrać grzałkę ze względu na jej rodzaj i metodę mocowania?

Modele z termostatem lub bez niego

Największą popularnością cieszą się grzałki z wbudowanym termostatem. Są one najbardziej wydajne, stosunkowo tanie oraz łatwe w bieżącej eksploatacji. Część osób posiadających akwaria sięga także po grzałki bez termostatu, oferowane w wyjątkowo przystępnej cenie. Jest to jednak rodzaj coraz rzadziej spotykany w sklepach, który dodatkowo nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania w akwarium. Chcąc uzupełnić działanie grzałki, można także zdecydować się na kable grzejne układane na dnie zbiornika. Są one niezbędne w akwariach porośniętych przez bujną roślinność, a zarazem nie zastąpią całkowicie tradycyjnej grzałki.

Grzałki zewnętrzne i wewnętrzne

Ostatnią kwestią, jaką należy rozważyć przed zakupem grzałki, jest sposób jej montażu. Najczęściej wybierane są modele wewnętrzne, w których element grzejny jest zamknięty w szklanej obudowie zanurzonej w wodzie. Część osób decyduje się także na grzałkę zewnętrzną podpinaną do filtra, która jednak może generować pewne problemy w ustawieniu pożądanej temperatury. Warto także zwrócić uwagę na wielkość akwarium – w małych zbiornikach lepiej sprawdzą się zewnętrzne wersje przepływowe, które nie zajmują miejsca we wnętrzu. W dużych akwariach z powodzeniem można zastosować grzałkę wewnętrzną.

Prawidłowo dobrana grzałka jest funkcjonalnym akcesorium w każdym akwarium. Pomocna w utrzymaniu optymalnej temperatury, pozytywnie wpływa na dobrą kondycję i samopoczucie żywych organizmów, pozwalając w pełni cieszyć się z obserwacji ryb i roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *