DOM

Jak rozsądnie gospodarować domowym budżetem, czyli co robić, aby łatwo oszczędzać?

Gospodarowanie domowym budżetem to nie lada wyzwanie – zwłaszcza, jeśli wśród domowników obecne są małe dzieci. Istnieje jednak kilka prostych reguł, które pozwalają wydawać mniej, a jednocześnie nie odmawiać sobie przyjemności. O czym warto więc pamiętać na co dzień?

Zarządzanie domowym budżetem – reguły codziennych zakupów

Domowy budżet przeciętnej rodziny rozkłada się na różnego typu wydatki – od kosztów utrzymania, po codzienne zakupy spożywcze. Na co dzień warto pamiętać przede wszystkim o zasadzie chodzenia do sklepu z listą. Stanowi to najprostszy sposób na uniknięcie kupowania produktów zbędnych. Poza tym, nawet dużym rodzinom odradza się robienie zakupów w bardzo dużej ilości. Jest to bowiem najkrótsza droga do marnotrawstwa. Żywność znacznie lepiej dokupić w razie potrzeby, niż wyrzucać, kiedy się przeterminuje. Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po tak zwane ekonomiczne opakowania – zasadę tę należy stosować jednak do artykułów z długim terminem przydatności. Jeśli chcemy oszczędzić, na zakupy nie chodźmy również w towarzystwie dzieci oraz przed posiłkiem. Oba te czynniki potrafią bowiem znacząco zwiększyć nasze codzienne wydatki. 

Jak wydawać mniej – kilka zasad, do których warto się przyzwyczaić

Oszczędzając na jednym, tworzymy rezerwy, które możemy wydać na coś innego. W perspektywie długoterminowej warto stosować się zatem do następujących zasad:

  • zakupów odzieży nie traktujemy jako formy rozrywki – przed udaniem się do sklepu wykonujemy rzetelny przegląd garderoby,
  • kupując przez internet, korzystamy z porównywarek cenowych,
  • na duże prezenty składamy się w kilka osób,
  • naprawiamy zamiast wyrzucać i kupować nowe – zasada dotyczy głównie ubrań i urządzeń,
  • przygotowujemy własne jedzenie do szkoły i pracy – to tańsze i zdrowsze niż jedzenie na mieście,
  • zmieniamy nawyki, na takie które służą zdrowiu – rezygnujemy ze słodyczy i słonych przekąsek, zamieniamy gazowane napoje na wodę, jemy świeże owoce i warzywa zamiast suplementować witaminy i minerały, dbamy o zdrowie zębów zamiast je leczyć. 

Kupujemy używane, sprzedajemy niepotrzebne, czyli jak oszczędzić i zyskać

Aby oszczędzić, możemy wydawać racjonalniej i odkładać pieniądze do tradycyjnej skarbonki lub na konto z oprocentowaniem. Istnieje jednak możliwość zdobycia dodatkowych funduszy, które wzbogacą domowy budżet, a jednocześnie pozwolą nam odświeżyć wygląd mieszkania czy zmienić wyposażenie garderoby. Zakup, sprzedaż i wymiana rzeczy używanych to prosty sposób, aby dać nowe życie niepotrzebnym przedmiotom, a jednocześnie zyskać dodatkową gotówkę lub wymienić produkt na taki, który bardziej nam się przyda. Jak wiele innych ekologicznych rozwiązań również to będzie bardzo korzystne dla każdego domowego budżetu. 

Nawyki związane z codziennym wydatkowaniem pieniędzy mają ogromny wpływ na to, jak szybko nasz portfel traci swoją zasobność. Zaadaptowanie nawet kilku z wymienionych wyżej zasad stanowi jednak prostą drogę ku osiągnięciu pożądanych oszczędności, dzięki którym w domowym budżecie znajdą się środki na przyjemności, których wcześniej musieliśmy sobie odmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *